Kako se brzo i efikasno napiti
Skupina britanskih istraživača okupila je dvadesetak volontera koji su pili različite vrste alkoholnih pića u različitim prilikama: čista votka; votka razrijeđena običnom vodom; votku “rezati” gaziranom vodom. Prema rezultatima studije, objavljenoj u časopisu Forensic and Legal Medicine, najviša razina alkohola u krvi ispitanika izmjerena je nakon konzumiranja čiste votke. U dva slučaja isti su subjekti popili istu količinu votke pomiješanu s istom količinom obične ili gazirane vode. Rezultat: izmjerena je viša razina alkohola u krvi kod sudionika eksperimenta nakon što su popili mješavinu votke i gazirane vode.
Dijetalna gazirana pića pojačavaju učinak alkohola
Ako želite izvući maksimum iz svoje uobičajene doze alkohola, “izrežite ga” dijetalnim gaziranim sokom. To bi mogla biti lekcija studije koju su nedavno proveli psiholozi sa Sveučilišta u Kentuckyju. U istraživanju je sudjelovalo 16 ispitanika oba spola, u dobi od 21 do 33 godine. U tri navrata, sudionici studije konzumirali su istu količinu alkohola – jednu do tri doze votke. U polovici slučajeva vodka se “reže” standardnim gaziranim sokom s aromom naranče. U preostalih 50 posto sesija korišten je gazirani sok iste arome kao mikser, ali umjesto šećera sadržavao je umjetna zaslađivača. Mjerenje razine alkohola u dahu ispitanika, 40 minuta nakon „natašte“, pokazalo je da je 18% veća kod ispitanika čiji „koktel“ sadrži dijetalnu verziju gaziranog soka. Prema istraživačima, razlog za to leži u činjenici da se dijetalni sok izbacuje iz tijela brže nego “redovito”, što praktično ubrzava apsorpciju alkohola.
Stres
Otkriće dugujemo grupi kanadskih psihologa, koji su objavili rezultate svoje zanimljive studije u časopisu Health Psychology. Studija je provedena uz pomoć 60 volontera, koji su istraživači prvo popili (votku), a zatim stavili u jednu od dvije stresne situacije: držanje ruke u ledeno-ledenoj vodi deset minuta, s pola minute pauze svakih 60 sekundi; gledanje videa operacije na ljudskom oku. U kontrolnom (neutralnom) kontekstu, sudionici studije su uronili ruku u spremnik vode sobne temperature. U ispitanika izloženih stresorima (hladna voda i video) razina alkohola u krvi porasla je i dostigla maksimum znatno brže nego kod kontrolnih ispitanika. Međutim, u njima je izmjeren brži pad razine alkohola u krvi. Zanimljivo je da je usporedbom svjedočenja samih sudionika studije utvrđeno da su se ispitanici pod stresom osjećali manje pijanima od ispitanika iz neutralne situacije. Kanađani su u svojoj studiji potvrdili nalaze svojih švedskih kolega u 1970-ima. U skladu s tadašnjim etičkim standardima, švedski psiholozi pokazali su da elektrošok ima otrežnjujući učinak.
Na prazan želudac
Iako većina ljudi to nauči na temelju osobnog iskustva, postoje i znanstveni dokazi da alkohol djeluje brže i učinkovitije ako se pije na prazan želudac. Volonteri u studiji koju su irski istraživači objavili u časopisu Science & Justice pili su votku od soka u tri različite situacije: nakon šest sati bez hrane; nakon jela paket čipsa; nakon obroka koji se sastoji od pilećeg sendviča i velike porcije pomfrita. Mjerenje nivoa alkohola u krvi, u sva tri stanja, pokazalo je da vrećica čipsa nije utjecala na brzinu i intenzitet opijenosti. Pravi obrok je, međutim, koncentracija alkohola u krvi ispitanika koji su jeli sendvič s piletinom i porcija pomfrita bila je 65 do 70 posto razine alkohola u krvi ispitanika koji su na prazan želudac popili istu količinu žestokog pića. Šveđani su opet bili brži. Točno prije 20 godina, istraživači sa Sveučilišta u Linkopingu objavili su rezultate svoje studije na istu temu, pokazujući da je razgradnja etanola u prosjeku dva sata brža (kraća) ako se alkohol unosi na prazan želudac, a ne na prazan želudac. kao i to što se puni pijanici osjećaju manje pijanima u usporedbi s gladnima.
Pijani ste i želite takvi ostati?
Pijani ste i želite da opijenost traje što duže. U tom slučaju nije dovoljno piti na prazan želudac; potrebno je ne jesti ni nakon pijenja. Ovo je jedan od zaključaka studije švedskih istraživača, citirane u prethodnom odlomku. Obrok, uzet pet sati nakon početka opijenosti, ubrzava proces eliminacije alkohola iz krvotoka pijanice za 36 do 50 posto. Da zaključimo: Na prazan želudac popijte jak napitak pomiješan s gaziranim sokom koji sadrži umjetna sladila i nastavite se suzdržavati od jela. Uzeti pet sati nakon početka opijenosti, ubrzava proces eliminacije alkohola iz krvotoka pijanca za 36 do 50 posto. Da zaključimo: Na prazan želudac popijte jak napitak pomiješan s gaziranim sokom koji sadrži umjetna sladila i nastavite se suzdržavati od jela. Uzeti pet sati nakon početka opijenosti, ubrzava proces eliminacije alkohola iz krvotoka pijanca za 36 do 50 posto. Da zaključimo: Na prazan želudac popijte jak napitak pomiješan s gaziranim sokom koji sadrži umjetna sladila i nastavite se suzdržavati od jela.